Πέμπτη 21 Αυγούστου 2014

ΑΟ Καλαποδίου-Αμβρυσσέας Διστόμου 5-3 (φιλικό)

Σε έναν αγώνα με γκολ και πολύ ωραίο θέαμα, ο ΑΟ Καλαποδίου νίκησε 5-3 τον Αμβρυσσέα Διστόμου. Η ομάδα μας εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένη, ιδιαίτερα στο δημιουργικό κομμάτι και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε ένα ιδιαίτερα δυνατό σύνολο με ικανούς παίκτες και με πρωταγωνιστικές βλέψεις για τη νέα σεζόν στην Α' κατηγορία της Βοιωτίας. Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε διαρκείς πηγές κινδύνου για την εστία του Γκρέκα. Παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41' με πέναλτι, με την ομάδα μας πάντως να αντιδρά άμεσα με γκολ του Κάφαλη στο 45'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες νίκησαν κατά κράτος τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα το σκορ να πάρει μεγάλες διαστάσεις. Συγκεκριμένα, η ομάδα μας έκανε το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Μαρτιναίου στο 54', με τον Αμβρυσσέα να ισοφαρίζει στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ακολούθως το σκορ έφτασε στο 5-2 με τέρματα από αυτογκόλ των αντιπάλων στο 62' και του Δαλιάνη (στο 64' και στο 76' με πέναλτυ), με την ομάδα του Διστόμου απλά να μειώνει το σκορ στο τελικό 5-3 με γκολ στο 82'. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι Γκουλής (Σασιάκος), Τσακαλίδης (Κατσαρός), Αβράμπος (Παπαγεωργίου), Αναγνώστου, Γρίβας (Μπουρλής Γ.), Μπλαράς, Κοντελές (Σουροπάνης), Μίχας, Μαρτιναίος (Μπουρλής Π.), Κάφαλης (Γρίβας) και Δαλιάνης.
Στο σημερινό αγώνα φάνηκε ξεκάθαρα ότι η ομάδα μας βαδίζει σε πολύ καλό δρόμο και ότι με τις προσθήκες που ετοιμάζει η διοίκηση θα είναι πανέτοιμη για την πρόκληση της Α' Κατηγορίας. Επόμενη φιλική αναμέτρηση το Σάββατο 23/6/2014 και ώρα 18:00 στα Άσπρα Σπίτια με την Ένωση Άσπρα Σπίτια-Αντίκυρα, ομάδα που αγωνίζεται στην Α' Βοιωτίας έχοντας πρωταγωνιστικές βλέψεις, ενώ τα τελευταία χρόνια έχει κατακτήσει 2 πρωταθλήματα και έχει αγωνιστεί στη Δ' Εθνική.