Τρίτη 14 Οκτωβρίου 2014

ΑΟ Καλαποδίου-Άρης Αγίου Κωνσταντίνου 1-1

Σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α' Φθιώτιδας, ο ΑΟ Καλαποδίου υποδέχθηκε τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου, στον οποίο παραχώρησε ισποαλία 1-1. Θα λέγαμε πως οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, αν και η ομάδα μας δικαιούταν τη νίκη βάσει των ευκαιριών της και της συνολικής της απόδοσης. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Πρώτη καλή στιγμή στο 10' περίπου, όταν ο Μαρτιναίος πέτυχε γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ως οφσάιντ, μιας και η μπάλα έφτασε στον παίκτη μας μετά από διώξιμο και κόντρα αντίπαλων αμυντικών. Στη συνέχεια η ομάδα μας απείλησε με το Δαλιάνη, ο οποίος είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 25' η ομάδα μας άνοιξε το σκορ. Ο Μαρτιναίος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον τερματοφύλακα, ο οποίος δεν είχε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Από αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με τους Δαλιάνη και Μαρτιναίο, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάποια αξιοσημείωτη φάση και οι λίγες επιθετικές τους ενέργειες αντιμετωπίστηκαν εύκολα από την άμυνά μας. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προσπάθησε να πετύχει δεύτερο γκολ με σέντρα του Μακρή και κεφαλιά του Στάμου, την οποία έδιωξε ο τερματοφύλακας του Άρη. Επίσης διαμαρτύρεται για ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ πέναλτυ που δε δόθηκε πάνω στο Μακρή, τον οποίο αντίπαλος αμυντικός κλώτσησε επανειλημμένα στο καλάμι. Από αυτό το σημείο η ομάδα μας οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα, έδωσε μέτρα στον αντίπαλο και βρέθηκε σε θέση άμυνας. Ο Άρης σταδιακά αύξανε την πίεση προς την εστία του Γκουλή και κατάφερε να δημιουργήσει δύο επικίνδυνες στιγμές. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 85', όταν μετά από κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα της ομάδας μας, ο Ασπιώτης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε ΞΕΚΑΘΑΡΟ επιθετικό φάουλ του σκόρερ πάνω στο Γκουλή, ο οποίος είχε ήδη μπλοκάρει τη μπάλα. Κάπως έτσι η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τη νίκη και δύο υπερπολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αγωνίστηκαν οι Γκουλής, Αντωνίου, Αβράμπος, Αναγνώστου, Κατσαρός, Μπλαράς, Στεργίου, Μαρτιναίος, Στάμος, Μακρής και Δαλιάνης (Γρίβας).
Η ομάδα μας από το συγκεκριμένο αγώνα κρατάει το καλό πρώτο ημίχρονο και την εν γένει καλή αμυντική λειτουργία. Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης ατομικά και ομαδικά. Βέβαια, ένα μερίδιο ευθύνης για το τελικό αποτέλεσμα έχει και η διαιτησία, η οποία για έναν ακόμα αγώνα δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και υπέπεσε σε πολλά και σημαντικά λάθη. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 18/10 με αντίπαλο την ΑΠΟ Αταλάντη εκτός έδρας, στο τοπικό ντέρμπι της αγωνιστικής! Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΟ ΚΑΛΑΠΟΔΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΥ 1-1
ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΗ 3-0
ΑΡΧΑΝΙ-ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ 0-2
ΣΤΥΛΙΔΑ-ΔΑΦΝΗ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ 0-0
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙΑΚΟΣ 2-1
ΝΕΟ ΚΡΙΚΕΛΛΟ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 3-2
ΚΗΦΙΣΟΣ Κ. ΤΙΘΟΡΕΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 1-3
ΕΥΡΥΤΑΝΙΚΟΣ-ΕΝΩΣΗ 2010 1-4