Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015

Α.Ο.Καλαποδίου-Νέο Κρίκελο 4-3 στην παράταση (κ.α. 2-2) για το Κύπελλο Φθιώτιδας

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Καλαποδίου για το Κύπελλο Φθιώτιδας επί του Νέου Κρικέλου που τον φέρνει για δεύτερη σερί χρονιά στους 8 του θεσμού.Πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία της ομάδας μας που ανεβάζει και άλλο την ομάδα μας στα μάτια όλη της ποδοσφαιρικής Φθιώτιδας.
Ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι με πολλά γκολ,θέαμα συγκινήσεις και εναλλαγές του σκορ.Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.Μόλις στο 3΄λεπτό η ομάδα μας αιφνιδιάστηκε και δέχτηε γκολ μένοντας πίσω στο σκορ καθώς μετά από σουτ αντιπάλου ο Γκούρλιας πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 0-1.Ο Α.Ο.Καλαποδίου αντέδρασε πολύ γρήγορα και μόλις στο 6΄λεπτό μετά από σέντρα του Μαρτιναίου πετάχτηκε ο Καλλιώρας στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.Από κει και πέρα η ομάδα μας ανέλβε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας ψηλά και ΄χανοντας μερικές ευκαιρίες μέχρι να φτάσουμε στο 24΄λεπτό όπου σε παράλληλη σέντρα του Μακρή ο Καλλιώρας θα μπει στη φάση και πι'εζοντας τον αντίπαλο αμυντικό ,ο αμυντικός θα πετύχει αυτογκόλ και έτσι η ομάδα μας θα κάνει το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Το πρώτο ημίχρονο παρόλα αυτά έκρυβε και άλλο γκολ και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43΄ λεπτό έπειτα από ένα ωραίο συνδυασμό των παιχτών του Κρικέλου ο Σιώτης με σουτ έκανε το 2-2.Στο δέυτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε την υπεροχή έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο δημιούργησε φάσεις αλλά ήταν άτυχη καθώς είχε 2 δοκάρια σε σουτ του Μπλαρά.Κάπως έτσι έληξε ο αγώνας και οδηγηθήκαμε στην παράταση.Εκεί με το καλημέρα στο 2 λεπτό της παράτασης οι φιλοξενούμενοι με σουτ έκαναν το 2-3 βάζοντας πάλι τον Α.Ο.Καλαποδίου πίσω στο σκορ.Η ομάδα μας όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει το σκορ καθώς ήθελε πολύ την πρόκριση και τα κατάφερε.Αρχικά στο 102΄λεπτό ο Μπλαράς θα κερδίσει πέναλτι το οποίο θα εκτελέσει ο Μαρτιναίος και θα γράψει το 3-3.Και φτάνουμε στο 118 όπου η ομάδα μας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή,την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρτιναίος ο οποίος θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 403 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίχτες,πάγκο και φιλάθλους ,σκορ το οποίο ήταν το τελικό δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα μας στις 8 καλύτερες ομάδες του θεσμού.Επόμενος αντίπαλος η ομάδα του Μαγνησιακού που θα την αντιμετωπίσουμε και πάλι εντός έδρας.Θα θέλαμε μέσα από το aokalapodiou.blogspot.com να δώσουμε συγχαρητήρια στους παίχτες στον προπονητή και στο δ.σ. της ομάδας για αυτή τη μεγάλη επιτυχία και να ευχαριστήσουμε και τους φιλάθλους που στηρίζουν και ακολουθούν την ομάδα μας.
Η ενδεκάδα της ομάδας μας:Γκουλής,Τσαγκαλίδης,Κατσαρός,Αναγνώστου,Στεργίου,Μπλαράς,Κοντελές,Μακρής,Μαρτιναίος,Καλλιώρας,Κάφαλης και ως αλαγή οι Γρίβας,Κοντελές,Μουχαρέμι