Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Α.Ο.Καλαποδίου - Ένωση 2010 2-0 για την 12η αγωνιστική της Α' Ε.Π.Σ.Φθιώτιδας

Σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α' κατηγορίας Φθιώτιδας η ομάδα του Α.Ο.Καλαποδίου επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-0 απέναντι στην Ένωση 2010 πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη η οποία την ανεβάζει και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασε στη νίκη.Το παιχνίδι έγινε σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο καθώς πριν την έναρξη του αγώνα έπεσε δυνατή βροχή.Στα αγωνιστικά η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και από την αρχή έψαχνε ένα γρήγορο γκολ.Και αυτό ήρθε στο 14' λεπτό.Σε φάση διαρκείας μέσα στα αντίπαλα καρέ,θα πάρει την μπάλα ο Κάφαλης στο ύψος της μικρής περιοχής,θα σουτάρει και η μπάλα θα χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης ομάδας,η μπάλα στην επαναφορά της θα φτάσει πάλι στα πόδια του Κάφαλη ο οποίος θα πραγματοποιήσει ντρίμπλα στον αντίπαλο αμυντικό και εκείνος θα τον ανατρέψει κερδίζοντας πέναλτι.Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Μαρτιναίος ο οποίος ψύχραιμα θα γράψει πολύ νωρίς το 1-0.
Έπειτα η ομάδα μας θα κάνει κανά δυο καλές ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να διευρύνει το σκορ και με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Α.Ο.Καλαποδίου.Στο δεύτερο μέρος είχαμε το ίδιο σκηνικό όπου μόλις στο 60 λεπτό μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό των Μαρτιναίου-Κάφαλη και Μακρή η μπάλα θα φτάσει στον Μακρή όπου θα περάσει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και θα γράψει το 2-0.Από εκεί και έπειτα η ομάδα μας υποχώρησε λίγο ώστε να διαφυλάξει το αποτέλεσμα,ο αντίπαλος πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την ομάδα μας χάρη στην εξαιρετική μας αμυντική λειτουργία.Αντιθέτως το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη καθόσον η ομάδα μας έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ(δύο με σουτ του Μακρή,ένα σουτ του Μπλαρά και κεφαλιά του Κάφαλη).Τέλος να αναφέρουμε ότι η ομάδα της ΄Ενωσης από το 77 και μετά έπαιζε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής παίχτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Πρόκειται για μια σπουδαία νίκη της ομάδας μας που την ανεβάζει ψυχολογικά εν όψει και του Σαββατιάτικου λοκρικού ντέρμπι με την Δάφνη Λιβανατών που θα διεξαχθεί το Σάββατο 22-11-2014 και ώρα 15:00 στο γήπεδο Λιβανατών.
Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι:Γκουλής,Τσαγκαλίδης,Κατσαρός,Αναγνώστου,Στεργίου,Μπλαράς,Γρίβας,Μαρτιναίος,Μακρής,Αντωνίου,Κάφαλης και ως αλλαγή οι:Κοντελές,Καλλιώρας,Μπουρλής